Sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych naborach.
Przedsiębiorcy
Badania i rozwój
Potrzebujesz utworzyć lub rozwinąć w swojej firmie centrum badawczo-rozwojowe? Pod koniec maja otwiera się konkurs, dzięki któremu możesz pozyskać środki unijne na ten cel. Dotyczy to w szczególności mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Na projekty z województwa mazowieckiego w konkursie zarezerwowano 60 mln zł, natomiast dla inwestycji w pozostałych województwach 290 mln zł. To środki z Programu Inteligentny Rozwój.
Dotację możesz przeznaczyć na inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Chodzi o tworzenie innowacyjnych produktów i usług. Dofinansujesz m.in. koszty wiedzy technicznej, doradztwa, a także koszty zakupu materiałów i produktów związanych bezpośrednio z realizacją projektu.
Wsparcie inwestycji w infrastrukturę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, Inteligentny Rozwój
Jeszcze do końca maja mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. szybkiej ścieżki w konkursie z Programu Inteligentny Rozwój, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To przyspieszona ocena wniosków o dotację.
Projekt musi dotyczyć badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. Projekt musi wpisywać się również w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. To obszary kluczowe dla rozwoju kraju:
Krajowe Inteligentne Specjalizacje
Wysokość maksymalnej dotacji, jaką można uzyskać zależy od charakteru projektu:
- 20 mln euro ? jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe;
- 15 mln euro ? jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe;
- 2 mln euro na prace przedwdrożeniowe ? usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw;
- 200 000 euro na prace przedwdrożeniowe ? pomoc de minimis.
Konkursy „Szybka ścieżka dla MŚP”
Przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw i jednostki naukowe mogą aplikować o środki z programów regionalnych na:
- nabycie wyników badań lub prac rozwojowych, umożliwiających prowadzenie dalszych prac B+R oraz przygotowanie prototypów doświadczalnych lub tworzenie instalacji demonstracyjnych i pilotażowych (małopolskie, łódzkie),
- wdrożenie wyników prac B+R zrealizowanych samodzielnie przez przedsiębiorstwo ze środków własnych lub opracowanych w ramach realizacji fazy badawczo-rozwojowej projektu (małopolskie),
- pokrycie kosztów prowadzenia prac badawczo-rozwojowych lub kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu wynalazku w celu uzyskania ochrony (kujawsko-pomorskie).W naborze organizowanym w regionalnym programie woj. śląskiego można starać się o środki na tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i oraz wsparcie prac B+R? szczegółowe informacje w linku:
Jednostki samorządu terytorialnego/Organizacje pozarządowe/Uczelnie wyższe/Jednostki naukowe
Szkolenia
Jeśli znasz się na dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, czy projektowaniu uniwersalnym, w maju możesz ubiegać się o dotację na organizację szkoleń w tym temacie.
Takich szkoleń potrzebują pracownicy organów administracji publicznej, którzy wykonują zadania dotyczące planowania przestrzennego lub procesu inwestycyjno-budowlanego.
O dofinansowanie unijne na projekt szkoleniowy może ubiegać się szerokie grono podmiotów m.in. organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje i urzędy.
Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego, Wiedza Edukacja Rozwój
Pod koniec maja zamyka się konkurs na wybór doradców dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców. Do tego czasu organizacje, które mają doświadczenie w szkoleniach i doradztwie mają jeszcze szansę dołączyć do ?Akademii Menedżera MŚP?.
?Akademia Menadżera MŚP? będzie oferowała wsparcie z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zarządzania zasobami ludzkimi. To działania skierowane do kadry menedżerskiej tj. właścicieli, menedżerów, pracowników przewidzianych do objęcia stanowiska kierowniczego. Zadaniem doradców, wybranych w konkursie, będzie zapewnienie usług szkoleniowych i doradczych.
Dokumentacja Konkursu „Akademia Menadżera MŚP”
Infrastruktura społeczna
W programach regionalnych partnerzy społeczni i gospodarczy, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, a także ośrodki pomocy społecznej (OPS) oraz przedsiębiorcy mogą składać projekty m.in. z zakresu:
- programów służących aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (łódzkie, podlaskie);
- tworzenia nowych placówek wsparcia dziennego w formie opiekuńczej, specjalistycznej, oferujących wsparcie dla dzieci i młodzieży; rozwijanie środowiskowych form opieki nad dziećmi i młodzieżą (śląskie);
- realizacji zintegrowanych usług o charakterze społecznym, zawodowym, zdrowotnym i edukacyjnym na rzecz rodzin (np. poradnictwo specjalistyczne, organizacja grup samopomocowych, usługi opiekuńcze/asystenckie dla osób starszych/osób z niepełnosprawnościami) ? warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, podlaskie.
Nauka i edukacja
W ponad piętnastu naborach, które rozpoczęły się lub trwają w maju, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, a także organizacje pozarządowe mogą uzyskać wsparcie z programów regionalnych:
- na doskonalenie umiejętności i kwalifikacji nauczycieli w zakresie stosowania metod nauczania sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów (w tym uczniów szkół zawodowych) kompetencji niezbędnych na rynku pracy (opolskie, śląskie);
- na kształtowanie i rozwijanie u uczniów (w tym uczniów szkół zawodowych) kompetencji kluczowych, takich jak porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne, podstawowe kompetencje naukowo-techniczne czy informatyczne) oraz umiejętności uniwersalne niezbędne na rynku pracy (śląskie, świętokrzyskie);
- na utworzenie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, dostosowania pomieszczeń do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami i/lub doposażenie danej placówki w pomoce dydaktyczne (opolskie),
- w realizacji staży i praktyk zawodowych u pracodawcy dla uczniów objętych wsparciem projektowym oraz współpracy szkół zawodowych z otoczeniem społeczno ? gospodarczym, szczególnie z pracodawcami/ przedsiębiorcami (świętokrzyskie, wielkopolskie).
Zdrowie
Ponad 10 konkursów dotyczy projektów związanych z szeroko pojętymi usługami lub programami zdrowotnymi. Są to m.in.:
- działania w zakresie przekwalifikowania osób starszych pracujących w trudnych warunkach, pozwalające im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia (śląskie);
- działania dotyczące chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu lub wdrażanie programów wczesnego wykrywania chorób, ich leczenia oraz rehabilitacji medycznej (wielkopolskie, podlaskie, łódzkie);
- projekty polegające na:
- wsparciu działalności lub tworzeniu zdeinstytucjonalizowanych form opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, w tym osobami starszymi,
- długoterminowej medycznej opiece domowej nad osobą niesamodzielną,
- wsparciu psychologicznemu lub szkoleniu dla opiekunów, w szczególności członków rodzin, w zakresie opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi a także
- przygotowaniu i tworzeniu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego (świętokrzyskie). Do składania wniosków zapraszamy w szczególności: jednostki samorządu terytorialnego, podmioty statutowo działające w obszarze pomocy i integracji, instytucje ochrony zdrowia i podmioty lecznicze.
Transport
W maju mamy także ciekawe konkursy w zakresie transportu, jak na przykład ? niskoemisyjny transport miejski (śląskie, łódzkie), modernizacji linii kolejowych (śląskie) czy budowy i modernizacji dróg lokalnych (kujawsko-pomorskie).
Zapraszamy do dokumentacji naborowej.
Poznaj szczegóły
To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:
Programy ogólnpolskie (XLSX 25 KB)
Programy regionalne (XLSX 46 KB)
zrodlo stronna
//www.funduszeeuropejskie.gov.pl