Aktualności / Aktualności Blog

Regionalne programy unijne już na finiszu

w Aktualności Blog    23.02.2015

Władze województw, którym Komisja Europejska zatwierdziła plany, chcą ogłaszać konkursy w połowie roku.

Po ostatecznym zatwierdzeniu przez Brukselę dziewięciu regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014–2020 (dla lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego) władze tych województw przystępują do prac nad dokumentami potrzebnymi do ich uruchomienia.

– Teraz pilnie przystąpimy do prac nad uszczegółowieniem programu – mówił w poniedziałek Adam Struzik, marszałek mazowiecki na konferencji poświęconej nowemu programowi dla Mazowsza, który w skrócie opisał jako rozwojowy, proekologiczny i prospołeczny.

Co prawda w okresie 2014–2020 program dla Mazowieckiego nie będzie już największy w kraju jak to było w latach 2007-2013 (teraz najwięcej pieniędzy trafi na Śląsk – prawie 3,5 mld euro z UE), to do wykorzystania na Mazowszu i tak będzie ponad 2 mld euro. Mazowieckie zalicza się już do europejskich regionów lepiej rozwiniętych, co wiąże się ze zmniejszeniem unijnej pomocy przekazywanej w ramach polityki spójności.

Jak ocenił Struzik, prace nad dokumentami potrwają dwa–trzy miesiące, a pierwsze nabory projektów powinny ruszyć w lipcu br.

Podobnie ma być w Małopolsce (drugi co do wielkości wkład – 2,87 mld euro) i na Pomorzu. Według Marka Sowy, marszałka małopolskiego, pierwsze konkursy z nowego RPO powinny zostać ogłoszone w połowie tego roku.

– Naszym celem na pierwsze półrocze jest to, żeby program był przygotowany tak, aby uzyskać zdolność do jego wdrażania. Ta zdolność będzie się przejawiała m.in. w postaci uruchomionych konkursów zarówno w urzędzie marszałkowskim, jak i w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości – zapowiedział Sowa.

Mieczysław Struk, marszałek pomorski, przewiduje, że pierwsze konkursy w jego województwie mogą być ogłoszone w II kwartale br.

Łącznie na nowe programy regionalne UE wyłoży prawie 31,2 mld euro – 14 mld euro więcej niż w okresie 2007–2013. Głównym celem nowych RPO będzie zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

Źródło: ekonomia.rp.pl

KATEgorie

ostatnie posty

Popularne tagi

Call Now ButtonZadzwoń do konsultanta