Aktualności / Aktualności Blog

Regionalne programy unijne już na finiszu

w Aktualności Blog    23.02.2015

Władze województw, którym Komisja Europejska zatwierdziła plany, chcą ogłaszać konkursy w połowie roku.

Po ostatecznym zatwierdzeniu przez Brukselę dziewięciu regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014?2020 (dla lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego) władze tych województw przystępują do prac nad dokumentami potrzebnymi do ich uruchomienia.

? Teraz pilnie przystąpimy do prac nad uszczegółowieniem programu ? mówił w poniedziałek Adam Struzik, marszałek mazowiecki na konferencji poświęconej nowemu programowi dla Mazowsza, który w skrócie opisał jako rozwojowy, proekologiczny i prospołeczny.

Co prawda w okresie 2014?2020 program dla Mazowieckiego nie będzie już największy w kraju jak to było w latach 2007-2013 (teraz najwięcej pieniędzy trafi na Śląsk ? prawie 3,5 mld euro z UE), to do wykorzystania na Mazowszu i tak będzie ponad 2 mld euro. Mazowieckie zalicza się już do europejskich regionów lepiej rozwiniętych, co wiąże się ze zmniejszeniem unijnej pomocy przekazywanej w ramach polityki spójności.

Jak ocenił Struzik, prace nad dokumentami potrwają dwa?trzy miesiące, a pierwsze nabory projektów powinny ruszyć w lipcu br.

Podobnie ma być w Małopolsce (drugi co do wielkości wkład ? 2,87 mld euro) i na Pomorzu. Według Marka Sowy, marszałka małopolskiego, pierwsze konkursy z nowego RPO powinny zostać ogłoszone w połowie tego roku.

? Naszym celem na pierwsze półrocze jest to, żeby program był przygotowany tak, aby uzyskać zdolność do jego wdrażania. Ta zdolność będzie się przejawiała m.in. w postaci uruchomionych konkursów zarówno w urzędzie marszałkowskim, jak i w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości ? zapowiedział Sowa.

Mieczysław Struk, marszałek pomorski, przewiduje, że pierwsze konkursy w jego województwie mogą być ogłoszone w II kwartale br.

Łącznie na nowe programy regionalne UE wyłoży prawie 31,2 mld euro ? 14 mld euro więcej niż w okresie 2007?2013. Głównym celem nowych RPO będzie zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

Źródło: ekonomia.rp.pl

KATEgorie

ostatnie posty

Skorzystaj ze środków z KPO

Czym jest Krajowy Plan ...

14.06.2023

Trwają nowe nabory na środki finansowe

Zachęcamy do zapoznania się ...

10.05.2023

POZNAJ NASZ INTELIGENTNY SYSTEM DOTACJI

Zachęcamy do wypełnienia ...

01.08.2022

Popularne tagi

PANEL KLIENTA

Zadzwoń do konsultanta