Pełny pakiet programów regionalnych

w Aktualności Fundusze Unijne    23.02.2015

Komisja Europejska zatwierdziła 9 brakujących regionalnych programów operacyjnych co oznacza, że zaakceptowane są już wszystkie programy dla województw.

Bruksela zatwierdziła kolejne 9 regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020 (pierwsze siedem RPO zatwierdziła w grudniu 2014 r.). Chodzi o nowe programy dla: lubelskiego (budżet 2,62 mld euro, w tym 2,22 mld z UE); małopolskiego – 3,38 mld euro (2,87 mld z UE); mazowieckiego – 2,61 mld euro (2,08 mld euro z UE); podkarpackiego – 2,48 mld (2,11 mld z UE); podlaskiego – 1,42 mld euro (1,21 mld z UE); pomorskiego – 2,19 mld euro (1,86 mld z UE); świętokrzyskiego – 1,6 mld euro (1,36 mld z UE); warmińsko-mazurskiego – 2,03 mld euro (1,72 mld z UE) i zachodniopomorskiego – 1,88 mld euro (1,59 mld z UE).

Głównym celem wszystkich szesnastu RPO będzie zwiększenie konkurencyjności regionów oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców. – Każdy z programów dostosowany jest do konkretnych potrzeb i problemów w danym regionie. Programy mają wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jak również ułatwiać budowanie połączeń w ramach regionu i między regionami oraz przechodzenie na gospodarkę ekologiczną, a tym samym poprawić sytuację mieszkańców tych regionów oraz działających tam przedsiębiorstw ? podkreśla Corina Creţu, unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego. – Programy te umożliwią Polsce dalszy rozwój gospodarczy, co pozwoli na tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz pobudzi wzrost gospodarczy ? dodaje pochodząca z Rumunii komisarz.

Jako że nowe RPO są dwufunduszowe (finansowane zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jak i z Europejskiego Funduszu Społecznego) głos w sprawie świeżo przyjętych programów zabrała też Marianne Thyssen, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników wskazując, że Europejski Fundusz Społeczny pomoże rozwiązać niektóre najpilniejsze potrzeby polskich województw, takie jak bezrobocie i wyłączenie społeczne. – Fundusze pomogą zaradzić problemom, z jakimi zmagają się na co dzień polscy obywatele, umożliwią regionom budowanie zrównoważonej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i innowacyjnej gospodarki ? dodała Thyssen.

W resorcie oraz regionach trwają prace nad organizacją systemu wdrażania pozostałych programów, tak by konkursy mogły być ogłaszane jak najszybciej ? podkreśla z kolei Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. – Teraz pilnie przystąpimy do prac nad uszczegółowieniem programu ? potwierdził to dziś Adam Struzik, marszałek mazowiecki na konferencji prasowej poświęconej przyjęciu nowego programu dla Mazowsza. Jak ocenił prace nad dokumentami potrwają 2-3 miesiące, a pierwsze nabory projektów powinny ruszyć w lipcu br.

Tak jak w okresie 2007-2013, tak i teraz programami regionalnymi będą zarządzały władze województw, a realizatorami będą instytucje wskazane przez marszałków, głównie departamenty urzędów marszałkowskich, wojewódzkie urzędy pracy i centra rozwoju przedsiębiorczości. Łącznie na nowe programy regionalne Unia Europejska wyłoży prawie 31,2 mld euro (o 14 mld euro więcej niż w okresie 2007-2013).

Źródło: ekonomia.rp.pl

KATEgorie

ostatnie posty

Wsparcie finansowe dla innowacyjnych MŚP

Jeśli zamierzasz postawić na ...

09.11.2023

Dotacje dla rolników jeszcze w 2023 roku

Nie zwlekaj. Skorzystaj ze ...

09.11.2023

Skorzystaj ze środków z KPO

Czym jest Krajowy Plan ...

14.06.2023

Trwają nowe nabory na środki finansowe

Zachęcamy do zapoznania się ...

10.05.2023

Popularne tagi

PANEL KLIENTA

Zadzwoń do konsultanta