ARiMR zaprasza do składania aktualizacji wniosków o przyznanie pomocy z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”

w Aktualności Blog Fundusze Unijne    29.08.2014

Od 5 września do 3 listopada 2014 roku można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziałach  regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji  Modernizacji Rolnictwa wnioski aktualizacyjne o przyznanie pomocy z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Takie wnioski aktualizacyjne mogą składać osoby, które spełniają następujące dwa warunki. Po pierwsze ubiegały się o wsparcie na „Modernizację gospodarstw rolnych” w czasie naborów prowadzonych przez ARiMR w 2011, 2012 i 2013 roku i wówczas nie dostały pomocy z powodu braku środków, to znaczy znajdują się na „białej” części ostatnio opublikowanych na stronie Agencji  list wojewódzkich  określających kolejność przysługiwania dofinansowania w poszczególnych naborach. Po drugie natomiast, nie otrzymały bądź nie otrzymają z ARiMR do 4 września 2014 roku  informacji o odmowie przyznania im pomocy finansowej z tego działania. Nie złożenie wniosku aktualizacyjnego w tym terminie oznacza, że taka osoba zostanie wykluczona z przyznania pomocy z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Żadnych aktualizacji wniosków o przyznanie pomocy z tego działania nie muszą dokonywać osoby, które mieszczą się w limitach dostępnych środków, czyli znajdują w „zielonej” części ostatnich list określających kolejność przyznawania pomocy w wymienionych wyżej naborach.

Możliwość przyznanie pomocy finansowej większej liczbie wnioskodawców ubiegających się o wsparcie z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” wynika z przesunięcia dodatkowych 200 mln euro, na które zgodę wyraziła Komisja Europejska. To z kolei pozwoliło na dokonanie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy z tego działania.

Aktualizacja wniosków swoim zakresem obejmować będzie w szczególności  kryteria, które będą mieć znaczenie dla liczby uzyskanych punktów, przy czym należy mieć na uwadze, że oprócz dotychczasowych kryteriów związanych z wielkością ekonomiczną gospodarstwa, wpływem realizowanej operacji na wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie oraz wspólnym ubieganiem się o przyznanie pomocy, które nie ulegają zmianie, zostały wprowadzone dodatkowe kryteria, które będą preferowały projekty:

  • przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego,
  • zawierające inwestycje związane z utrzymaniem lub zwiększeniem trwałych użytków zielonych,
  • realizowane w gospodarstwach, w których głównym kierunkiem produkcji jest produkcja trzody chlewnej.

Punkty za kryterium środowiskowe przyznawane będą w zależności od udziału wnioskowanej kwoty pomocy na poprawę ochrony środowiska naturalnego w całości wnioskowanej kwoty pomocy – w przypadku operacji, której realizacja ma na celu poprawę warunków ochrony środowiska naturalnego (do wnioskowanej kwoty pomocy na poprawę ochrony środowiska naturalnego nie wlicza się wnioskowanej kwoty pomocy np. na zakup ciągnika rolniczego). Wykaz kosztów kwalifikowalnych mających wpływ na ochronę środowiska określają wytyczne dostępne na stronie internetowej Agencji.

Punkty za kryterium związane z utrzymaniem lub zwiększeniem trwałych użytków zielonych przyznawane będą  w przypadku gdy w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji będą zawarte koszty kwalifikowane związane z ogółem zabiegów stosowanych w gospodarstwie na trwałych użytkach zielonych w rozumieniu art. 2 lit. c rozporządzenia nr 1120/2009 i operacja będzie realizowana w gospodarstwie, w którym trwałe użytki zielone stanowią co najmniej 30% użytków rolnych i nie mniej niż 5 ha. Punkty przyznawane będą w zależności od tego, czy realizacja operacji przyczyni się do utrzymania czy też zwiększenia powierzchni trwałych użytków zielonych w gospodarstwie. Powierzchnia trwałych użytków zielonych w gospodarstwie określana będzie na podstawie powierzchni trwałych użytków zielonych zadeklarowanej w 2014 r. we wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej. Wykaz kosztów kwalifikowalnych związanych z ogółem zabiegów stosowanych w gospodarstwie na trwałych użytkach zielonych określają wytyczne dostępne na stronie internetowej Agencji.

Punkty za kryterium związane ze średnioroczną liczbą sztuk trzody chlewnej przyznawane będą w zależności od wielkości stada obliczonego za okres od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., na podstawie zdarzeń zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych do dnia 31 lipca 2014r., w przypadku gdy głównym kierunkiem produkcji ustalonym w drodze aktualizacji będzie trzoda chlewna.

Po upłynięciu terminu na dokonanie aktualizacji, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poda na stronie internetowej informację o kolejności przysługiwania pomocy w postaci jednej krajowej listy rankingowej.

Zachęcamy Wnioskodawców, którzy będą zobowiązani do aktualizacji złożonych wniosków o przyznanie pomocy do zapoznania się z treścią rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

źródło:  www.arimir.gov.pl

KATEgorie

ostatnie posty

Wsparcie finansowe dla innowacyjnych MŚP

Jeśli zamierzasz postawić na ...

09.11.2023

Dotacje dla rolników jeszcze w 2023 roku

Nie zwlekaj. Skorzystaj ze ...

09.11.2023

Skorzystaj ze środków z KPO

Czym jest Krajowy Plan ...

14.06.2023

Trwają nowe nabory na środki finansowe

Zachęcamy do zapoznania się ...

10.05.2023

Popularne tagi

PANEL KLIENTA

Zadzwoń do konsultanta